Menu

Robert Hanx

~ Lifestylowy blog o sprawach ważkich i sprawach błahych ~

PODCAST – DARMOWA KOPALNIA WIEDZY I INSPIRACJI

podcast dla każdego

Chcesz uczyć się nowych rzeczy, ale brakuje Ci czasu? Chcesz rozwijać swoje pasje, poszerzać horyzonty, ale nie wiesz gdzie szukać informacji? W końcu, chcesz relaksować się słuchając ciekawych ludzi rozprawiających na ciekawe tematy, ale nie wiesz gdzie ich spotkać?
Mam dla Ciebie odpowiedź – Podcasty!!
Przeczytaj i zobacz, jakie to proste.

Może wyjaśnię na początku co to są w ogóle podcasty.
Najprościej rzecz ujmując, są to audycje dostępne przez internet w postaci epizodów, odcinków, najczęściej w formie audio (mp3), lub coraz częściej również w formie video. Najpopularniejszą bazą podcastów jest chyba iTunes, co nie powinno dziwić, gdyż to Apple było prekursorem podcastingu na świecie. Nie mniej jednak, istnieje wiele stron, gdzie znajdziesz różnego rodzaju rankingi podcastów, grupy tematyczne czy polecanych podcasterów przez innych blogerów.

Kwestie techniczne

Do słuchania podcastów nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu, wypasionych słuchawek i mega szybkiego łącza internetowego. Wystarczy jakikolwiek komputer, lub smartfon. Osobiście preferuję i polecam to drugie urządzenie, bo jest mniejsze, wygodniejsze i praktycznie zawsze masz je ze sobą.
Do odtwarzania podcastów służą nam różnego typu aplikacje, które w zdecydowanej większości dostępne są za darmo, zarówno na Windows, MacOS, jak i iPhone, oraz Android.

Oto kilka najpopularniejszych aplikacji do słuchania:

aplikacja do podcastow StitcherStitcher (iOS, Android, Windows, MacOS)

Soundcloud (iOS, Android, Windows, MacOS)

Podcast Addict (Android)

Overcast (iOS)

Podcast (natywna dla iOS)

Dlaczego podcast

No dobra, ale czym to się różni od tak powszechnych i dobrze wszystkim znanych audycji radiowych?
Ano różnią się diametralnie!

Po pierwsze:  w podcastach nie ma irytujących, nagminnych i nachalnych reklam co 10-15 minut! (przynajmniej jak na razie)

Po drugie:  podcasty są najczęściej tematyczne, a tematów i dziedzin, których dotyczą jest ogrom, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie

Po trzecie:  podcastów możesz słuchać wszędzie; w aucie, na rowerze, podczas biegania, sprzątania, gotowania czy po prostu leżąc w domu na kanapie z ulubionym piwkiem w ręce czy lampką dobrego wina

Po czwarte:  każdy kanał i audycję można subskrybować i zapisać do pamięci urządzenia, aby później dowolnie móc odtwarzać, pauzować, przewijać bez dostępu do internetu, prosto z telefonu lub komputera.

A jak to było u mnie – czyli moja historia

Pierwszy raz z podcastami zetknąłem się dwa lata temu, gdy trafiłem w sieci na artykuł o popularności tego medium w Stanach. Coś tam wcześniej o nich słyszałem, że istnieją i jaka jest ogólna zasada działania, lecz nie drążyłem tematu. Pewnie również dlatego, że jeszcze parę lat temu podcasty w Polsce były bardzo mało popularne, wręcz nieznane. Niewielu było twórców, i nie spodziewałem się znaleźć tam interesujących treści dla siebie.

Wszystko zmieniło się jakiś rok temu, wraz ze zmianą dotychczasowego zajęcia. Nowa praca pozwalała mi na słuchanie bez przeszkód muzyki czy radia – co było zdecydowanie przyjemniejsze od monotonnych i głośnych dźwięków hali produkcyjnej. Jednak po pewnym czasie, ciągłe słuchanie tych samych playlist czy w kółko powtarzających się w radiu piosenek, przerywanych co 10 minut irytującymi reklamami, zaczęło mnie wkurzać.
Postanowiłem wtedy bardziej przyjrzeć się podcastom. Zbiegło się to również w czasie z nieśmiałymi myślami o prowadzeniu własnego bloga, więc naturalnie zacząłem szukać takich podcastów, które mogły mi jak najwięcej na ten temat powiedzieć. Odpaliłem przeglądarkę, wpisałem kilka fraz, i już miałem pierwsze linki do konkretnych audycji o blogowaniu .
I tak to się zaczęło…

W tej chwili słucham podcastów praktycznie codziennie. Są moim głównym źródłem inspiracji, zdobywania wiedzy i poszerzania horyzontów. Dzięki nim nauczyłem się i dowiedziałem rzeczy, które na pewno wykorzystam (niektóre już wykorzystuję) w swoim życiu, a przy okazji nieraz zaskoczę swoich znajomych.

Moja lista

No dobrze, to może podzielę się z Wami, jakich to podcastów słucham (kolejność przypadkowa)

 Podcast - darmowa kopalnia wiedzy i inspiracjiJednym z pierwszych podcastów, na który trafiłem z wyszukiwarki, i który niejako zainspirował mnie do ich słuchania był podcast Radka Budnickiego  Lepiej Teraz. Radek prowadzi blog, a przede wszystkim podcast dla osób, które chcą zmienić coś w swoim życiu, szukają inspiracji lub chcą rozwijać swoje pasje i marzenia.

Drugim podcastem, który regularnie słucham, jest Więcej niż oszczędzanie pieniędzy, autorstwa Michała Szafrańskiego. Niech Was nie zmyli nazwa, bo Michał w swoich audycjach przedstawia wiele, wiele ciekawych tematów, zarówno o tematyce biznesowej, finansowej, ale również o produktywności, blogowaniu i generalnie o byciu lepszym człowiekiem. Jest również autorem książki „Finansowy Ninja”. Książka praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, która szturmem zdobyła serca czytelników i osiągnęła niewyobrażalny, jak na polskie warunki, sukces. Sprzedanych ponad 30.000 sztuk!

 Kolejny na mojej liście jest Z pasją o mocnych stronach Dominika Juszczyka. Tutaj krótko – chcesz się dowiedzieć jakie są twoje talenty i mocne strony? Jak je rozwijać i korzystać z nich w codziennym życiu? Jak być bardziej efektywnym i produktywnym? To ten podcast jest dla ciebie!

 

 Zombie vs Zwierz, gdzie dwoje prowadzących: Paweł Opydo i Katarzyna Czajka w sposób poważny, a czasem mniej, wypowiadają się na temat szeroko pojętej popkultury. Mnie osobiście bardzo się podoba zarówno poczucie humoru prowadzących, jak i formuła prowadzenia podcastu. Naprawdę fajnie, lekko i przyjemnie się ich słucha.

Podobną formułę mają chłopaki z Yes Was Podcast, wprawdzie tematyką obejmują bardziej świat nowych technologii i sprawy około-technologiczne, ale przedstawiają to w prosty i czasem zabawny sposób. Fajna porcja cotygodniowych newsów.

 

Na koniec jeden z moich ulubionych podcastów. MacGadka, to absolutne „must have” dla wszystkich, którzy posiadają sprzęt Apple, lub choć trochę interesują się ich technologią, oprogramowaniem i sposobem, w jaki wpływają na naszą rzeczywistość. Dwóch prowadzących Michał Masłowski i Miłosz Staszewski serwują nam ogrom merytorycznej wiedzy, a to wszystko jeszcze okraszone dobrym humorem. Nie można ich nie lubić. Nie mogę też nie wspomnieć, że panowie lubią maratony podcastowe, a odcinki ich audycji często kręcą się w okolicach 3 godz.

Ta krótka lista jest tylko częścią podcastów, których słucham. Przeżywamy obecnie w Polsce prawdziwy rozkwit tej formy wyrażania siebie, informowania, edukowania czy dostarczania rozrywki. Cały czas powstają nowe kanały, a stare ciągle się rozwijają. Staram się je odkrywać i czerpać z nich jak najwięcej, do czego bardzo gorąco namawiam też i ciebie!
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej lub szukasz informacji, o konkretnych podcastach, to pisz śmiało. Na pewno coś na to zaradzimy.